ORGANIC DARK COCOA BAR
Ingredients: inulin*, cocoa butter*, cocoa mass*, fat-reduced cocoa powder*, emulsifier:
sunflower lecithin*, natural vanilla flavouring* <1%. (*) from organic farming.
May contain soya, peanuts, nuts and milk.
€ 4,79
Like dark chocolate is meant to be! Intense cocoa, creamy cocoa butter and the soft sweetness that is naturally found in the cocoa, the agave fiber and the vanilla. Fair trade, vegan and gluten free. Amazing!
Vorrätig
ORGANIC DARK COCOA BAR
Ingredients: inulin*, cocoa butter*, cocoa mass*, fat-reduced cocoa powder*, emulsifier:
sunflower lecithin*, natural vanilla flavouring* <1%. (*) from organic farming.
May contain soya, peanuts, nuts and milk.
| Chocolate type | Dark |
|---|---|
| Pack weigth | 70 g |
| Energy | 466 kCal / 1949 kJ |
| Fat | 36,9 g |
| of which saturated fat | 22,8 g |
| Carbohydrates | 6,6 g |
| of which sugars (naturally occurring) | 4,2 g |
| Fibre | 48,2 g |
| Protein | 4,8 g |
| Salt | 0,03 g |
| Bio | 100% Bio |
| Cacao percentage | 54% Cacao |
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics