ORGANIC EXTRA DARK COCOA BAR
Ingredients: inulin*, cocoa mass*, cocoa butter*, fat-reduced cocoa powder*, emulsifier:
sunflower lecithin*, natural vanilla flavouring* <1%. (*) from organic farming.
May contain soya, peanuts, nuts and milk.
€ 4,79
Our cocoa bar for lovers of how EXTRA dark chocolate should taste. 20% more cocoa than the Amazing Dark bar, intense with a subtle bitterness. Fair trade, vegan and gluten free. Amazing!
Vorrätig
ORGANIC EXTRA DARK COCOA BAR
Ingredients: inulin*, cocoa mass*, cocoa butter*, fat-reduced cocoa powder*, emulsifier:
sunflower lecithin*, natural vanilla flavouring* <1%. (*) from organic farming.
May contain soya, peanuts, nuts and milk.
| Chocolate type | Extra Dark |
|---|---|
| Pack weigth | 70 g |
| Energy | 484 kCal / 2024 kJ |
| Fat | 38,5 g |
| of which saturated fat | 23,5 g |
| Carbohydrates | 6,8 g |
| of which sugars (naturally occurring) | 3,3 g |
| Fibre | 41,9 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 0,05 g |
| Bio | 100% Bio |
| Cacao percentage | 65% Cacao |
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics
Bars - Organics